Catre toti membrii asociatiei Cartier Padurea Baneasa – solicitare de maxima importanta ( partea a doua)


SHARE daca iti place!

Buna seara dle Gabi si nu numai dv, ci tuturor proprietarilor de teren din zona noastra. Mai intai vreau sa va multumesc dle, ca va exprimati public  opinia. Chiar daca aparent nu prea sunt reactii pe site, credeti-ma ca sunt multe zeci de persoane care ma contacteza direct pe telefon sau cu care ma intalnesc in masura timpului disponibil. Proprietarii sunt din tot arealul- de la Drumul Regimentului pana la Eraclie Arion. Mi-am asumat acest efort urias din 2011 pana in 2014 ca sa iasa PUZ Nord, si din 2014 pana in 2017 pentru a scapa de liniile de siguranta din PUZ Nord. Am petrecut sute de ore ca sa ma documentez urbanistic, omologare poligoane, cadastru, am facut zeci de petitii, audiente al Primaria Capitalei, Consiliul General al Municipiului Bucuresti, la Primaria sectrorului 1 ma duc lunar si uneori si de 2 ori pe luna, am organizat interviuri si reportaje la televiziuni, m-am implicat in toate procesele ca intervenient, ca sa am acces la documente si sa inteleg cine si ce a gresit, ce si cum ar trebui indreptat  si cui sa ii cerem despagubiri pentru prejudiciile aduse proprietatilor noastre.

Reusita este a unei mici comunitati, eu Nu am fost singura , am avut sprijin de la diverse persoane carora le multumesc pe aceasta cale, un exemplu este dl Roman dar si multi altii pe care nu pot sa ii nominalizez fara acordul dansilor. La sedinta asociatiei, daca doriti sa fiti membru, poate pe unii o sa ii cunoasteti. In ultimul timp, am fost sprijiniti de mai multi  proprietari din zona, indiferent ca au fost sau nu membri in asociatie. Pentru mine, acest efort pe timpul si banii mei, a insemnat „norma intreaga la asociatie„ dar mi l-am asumat pentru ca  stiu ca orice schimbare se poate produce daca se creeaza o masa critica de persoane de minim 4% din intreg ( e o teorie matematica demonstrata) a carei forta poate sa genereze schimbarea, respectiv   de la „camp rezidential” la „cartier rezidential”. Suntem deja 51 de persoane membri cu drepturi depline ( adica cotizatia platita ) si circa 500 persoane abonate la newsletter ( daca tin bine minte cum mi-a spus un coleg de la asociatie mai de mult). Poate pentru unii numarul acesta este mic, dar pentru noi reflecta faptul ca nu am alergat in zadar. Poate acum unii vor pleca din asociatie pentru ca avem viziuni diferite privind responsabilitatea Primariei Sector 1 si a LORA  privind introducerea liniilor de siguranta in PUZ, dar stiu ca daca ne vom organiza mai bine, vor fi mult mai multi proprietari care vor veni alaturi de noi. Acum cred ca s-a creat o parte din masa critica necesara de membri , veniti si dv si altii, alaturi de asociatie ca si membri si implicati-va sa contribuim la transformarea campului nostru rezidential , intr-un cartier rezidential. Eu cred ca vom reusi daca suntem prezenti frecvent in numar cat mai mare la Primarie si le aducem aminte ce obligatii au functionarii publici fata de cetatenii contribuabili. Daca ne ducem doar cativa , nu e de impact la primarie! Ati vazut exemplul vecinilor nostri din Greenfield? Ceea ce parea imposibil in martie se rezolva in cateva luni….vor avea drum de acces! Noi daca nu ne implicam, ce putem astepta de la primarie in afara de promisiuni si solicitarea sa fie liniste in camp, sa nu ii deranjam ca lucreaza?! Ba o sa ii deranjam, pentru ca dupa ce reusim sa ne organizam ca sa ne impartim sarcinile si sa le indeplinim, avem o propunere sa transformam asociatia intr-o asociatie de utilitate publica (aveti mai jos cateva detalii).

Referitor la atitudinea vecinilor nostri am constatat ca exista urmatoarele tipuri:

 • categoria APOSTOLI ( cei care au incredere si in asociatie si in mine),
 • categoria LIBER CUGETATORI ( cei care au propriile lor idei si analizeaza uneori critic-uneori constructiv eforturile noastre, si se implica alaturi de noi in momente cheie – vezi de ex audienta la MAI -DGL 1 septembrie 2016),
 • categoria OPORTUNISTI ( cei care nu sunt interesati de dezvoltarea zonei , ci pur si simplu vaneaza doar situatii din care sa scoata un profit personal),
 • Categoria GICA CONTRA ( cei care sunt impotriva din principiu, nu vad decat partea rea a lucrurilor), categoria DEZINTERESATI ( lasa ca se ocupa altii, eu nu am timp acum…)
 • categoria INVIZIBILI care sunt foarte atenti cu ceea ce se intampla aici dar nu vor sa vizibili, care ne mai dau cate o mana de ajutor in diverse actiuni, dar fara sa se afiseze public.

Referitor la afirmatia  ca e „o zona blestemata”,nu o sustin , pentru ca zona noastra a fost si este  doar un camp de lupta: intai cu gloante adevarate, apoi pentru terenuri extrem de valoroase si dorite de multi.

Datorita petitiilor, reclamatiilor si audientelor noastre  s-au oprit tragerile in poligon. Am reusit sa facem un pas foarte important, sa iesim in 2015 de sub tirul gloantelor si la propriu si la figurat ( prin oprirea tragerilor din UM 0260)- pentru cei ce nu stiu istoria locurilor, tragerile au mai fost oprite si in 2003-2004, cand MARICON ( firma de pe centura) a dat in judecata UM 0260 ca gloatele i-au ciuruit fadata casei si erau expusi riscului de a fi impuscati in curte. Oare Primaria sector 1 nu a stiut atunci de gloante, avand in vedere cate sesizari au fost facute la sectia de politie locala, pana sa fie dati in judecata de firma MARICON in 2002??? Am informatii ca au avut gloante si cei de la MIDOCAR, dar din varii motive nu au facut scandal public, un vecin acum vreo 4 ani tocmai isi cumparase un boiler dupa ce a reusit sa se branseze la ENEL  si pana sa il duca in casa, a ajuns un glont in boiler, dar domnului i-a fost teama sa se duca sa reclame. Un alt vecin a gasit un glont in parbrizul masinii unui angajat, cred ca in 2008, a chemat politia dar cazul s-a inchis . Prin 2010 a fost impuscata o oaie din  turma unui cioban de pe camp. La Felicity a fost  gasit un glont in 2014. Cazul a fost reclamat la politie, dar nu mai stiu alte detalii. Eu am dovezile doar pentru 2 din aceste cazuri, restul am doar povestirea celor afectati. Din fericire acum tragerile sunt oprite definitiv, nu mai este niciun pericol pentru copii dv sa fie impuscati in timp ce se joaca in curte, iar bunurile ce le detineti sa fie distruse. Dar cu totii am  fost expusi cel putin 17 ani, din 1999 cand a avut loc o omologare a poligonului UM 0260 si au fost gloantele de la MARICON in perioada 1999-2003, apoi  omologarea in 2005 dar cu zona de siguranta peste casele noastre si o noua omologare automata in baza ordinului secretizat S 655/2008!!! 

Repet: efortul meu si al celor care intr-un fel sau altul au fost alaturi de noi, nu a fost in van! Ne-am salvat vietile, acum sa ne salvam si proprietatile si sa ne recuperam prejudiciile!

Urmatorul pas este foarte important in strategia de dezvoltare a asociatiei noastre: dupa ce  organizam mai bine ceea ce am obtinut pana in prezent,  realizam activitatile  ce le  avem in desfasurare,  avand  consiliu director, cenzori, etc exista o propunere din partea unui nemembru (!) sa transformam intr-un viitoar apropiat asociatia intr-o asociatie de utilitate publica, atentie, NU in slujba primariei, ci in interesul nostru ca proprietari din zona!

Aveti mai jos detalii privind eligibilitatea pentru care inca nu ne calificam, dar ne vom „antrena” mai mult si vom reusi sa deblocam constructiile in zona si sa avem drumuri, iluminat public, apa-canal, dezinsectia de purici si capuse si deratizarea de sobolani a  campului, gradinita. spatii comerciale etc.

O asociaţie, fundaţie sau federaţie poate fi recunoscută de Guvernul României ca fiind de utilitate publică dacă sunt întrunite cumulativ următoarele condiţii:
– activitatea acesteia se desfăşoară în interes general sau al unor colectivităţi, după caz;
– funcţionează de cel puţin trei ani şi a realizat o parte dintre obiectivele stabilite, făcând dovada unei activităţi neîntrerupte prin acţiuni semnificative;
– prezintă un raport de activitate din care să rezulte desfăşurarea unei activităţi anterioare semnificative, prin derularea unor programe ori proiecte specifice scopului său, însoţit de situaţiile financiare anuale şi de bugetele de venituri şi cheltuieli pe ultimii trei ani anteriori datei depunerii cererii privind recunoaşterea statutului de utilitate publică;
– deţine un patrimoniu, logistică, membri şi personal angajat, corespunzător îndeplinirii scopului propus;
– face dovada existenţei unor contracte de colaborare şi parteneriate cu instituţii publice sau asociaţii ori fundaţii din ţară şi din străinătate;
– face dovada obţinerii unor rezultate semnificative în ceea ce priveşte scopul propus sau prezintă scrisori de recomandare din partea unor autorităţi competente din ţară sau din străinătate, care recomandă continuarea activităţii.
În sensul O.G. nr. 26/2000, prin utilitate publică se înţelege orice activitate care se desfăşoară în domenii de interes public general sau al unor colectivităţi.

Remainder:

Va asteptam pe 9 noiembrie 2017 , ora 19 la Mol Baneasa , restaurant Sheherezada , la adunarea generala a Asociatiei Cartier Padurea Baneasa.

Comentarii

comments

Filed under: Status PUZ Nord

Comments

 1. Diana Mitu spune:

  Am uitat sa precizez ca terenul meu este in intravilanul Bucurestiului din 1997, linia de siguranta era la liziera padurii si omologarile din 1999 , 2005 si 2008 sunt ilegale pentru ca existau constructii, locuiau proprietari in zona, se desfasurau activitati economice , existau strazi publice cu nr postal si stalpi de medie tensiune si pentru niciun motiv proprietatile private nu puteau fi rechizitionate si viata oamenilor si a bunurilor lor nu putea fi pusa in pericol de o institutie a statului care are misiunea sa protejeze viata si bunurile cetatenilor!. Dar ramane intrebarea : de ce primaria sector 1 nu a luat atitudine daca MAI- IGJR au gresit???

 2. Antioquia spune:

  pentru simplu fapt ca primaria nu face NIMIC, se pierde in birocratie
  luati exemplu de la Primaria Otopeni, Primaria Chiajna, unde de la an la an vezi schimbari in bine. Cu sau fara critici aici s-a facut ceva. Pe cand aceste campuri din Baneasa doar pentru dragavei sunt bune cand nu trec gloantele pe acolo

 3. ... spune:

  Urbanismul din Chiajna este o crima in masa pentru locuitorii zonei. Cine merge prin minunata zona Rosu dar nu numai va ramane uimit de neimplicarea primariei in realizarea unei trame stradale corecte si va observa absenta trotuarelor in multe zone, latimea necorespunzatoare a strazilor si va intelege ca in cazul unui incendiu (accident) de proportii o masina de pompieri nu are cum sa ajunga la timp sau nu are cum sa ajunga chiar si o ambulanta.

  Desigur ca PS1 si LORA au intocmit un PUZ generos, cu strazi (sosele de fapt) mult mai late decat e nevoie si cu multe spatii verzi publice dar care vor fi luate din terenurile private prin expropieri.

  DOAR prin insistenta majoritatii proprietarilor din zona se poate face ceva cu adevarat constructiv. Altfel nu va fi bine… pentru nimeni!

 4. un proprietar spune:

  D-na Mitu
  Ma bucur ca a crescut la 500 numarul de persoane interesate de Asociatie de când ati devenit dvs. presedinte, acum 2 ani când nu erati d-vs Presedintele Asociatiei stiu ca erau doar o suta si ceva de persoane.

  Va rog sa ne spuneti daca dreptul de vot in cadrul asociatiei este conditionat de plata cotiztiei anuale de 100 de lei. Cine a platiti cotizatia doar pe anul 2014 poate sa participe la sedinta si sa voteze in 2017 ?

  Ce s-a mai intamplat cu solicitarea de anulare a autorizatiei poligonului pentru nerespectarea dreptului de proprietate prevazut de constitutie ? Ma refer la solicitarea facuta de dvs. in luna august anul acesta.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *