Intalnirea de azi cu Chiliman ref PUZ-ul Zonei de Nord

Andrei_ChilimanAzi la ora 12 ne-am intalnit cu primarul sectorului 1, Andrei Chiliman. Discutiile au durat 2 ore si au fost destul de productive. Am fost 5 reprezentanti din partea proprietarilor + Chiliman + secretarul general al PS1 + arhitectul sef PS1

Care au fost concluziile (varianta pe scurt):

• Ridicarea topo (ultima inventie a celor de la Primaria Generala), care va costa aprox 40,000 euro, va fi facuta (cel mai probabil) prin licitatie publica. Banii au fost pusi in bugetul primariei, la finalul lui martie bugetul primariei va fi aprobat, atunci se vor face aranjamentele pentru licitatie. Estimativ, pana in iunie-iulie se va face.DACA PRIMARIA GENERALA VA MAI TARAGANA, PS1 + NOI (Asociatia + persoanele individuale) VOM DA IN JUDECATA PRIMARIA GENERALA (SI ANUMITE PERSOANE DIN PG) SI VOM CERE DAUNE CATEVA MILIOANE DE EURO. Motivele? Taraganarea infinita:
    • PUZ-ul a fost retras de 3 ori de pe ordinea de zi a CGMB
    • in ultimul an s-au inventat o gramada de avize noi
    • impozitele care le platim aiurea de ani de zile
    • aducerea terenurilor la valoare apropiata de zero prin imposibilitatea de a construi pe el
    • inclusiv actuala ridicare topo NU ESTE LEGAL ceruta, avand in vedere ca acest PUZ este inaintat dupa legea care era in vigoare in 2009, nu urmatoarele care au aparut ulterior. etc, etc.
  • Mai sunt 2 optiuni care pot scurta acest drum lung si anevoios, dar nu sunt sigure pentru moment.
  • Noi, membrii asociatiei, o sa facem presiuni serioase asupra:
    • Primariei
    • Consilierilor
    • Parlamentarilor de Bucuresti
  • Toata strategia de lupta juridica o vom face impotriva cu PS1 (departamentul juridic in speta)
  • De 3 ani de zile PS1 are in buget constructia de strazi (apa, canal, asfalt). Dar neaprobandu-se PUZ-ul, degeaba ii are. Si in acest an are prevazut in buget cativa banuti pentru 4-5 strazi, dar atat.
  • Noi avem 2 entitati care pun piedici acestui PUZ:
    • Primaria Generala (anumite persoane), suparate ca un ditamai PUZ-ul trece fara sa isi primeasca „dreptul”, lucru de altfel imposibil avand in vedere fragmentarea extrema a proprietatilor. De aici provine inventarea de avize suplimentare.
    • Consiliul General, care este o suma de oameni cu interese „ne-aliniate”, lucru care se vede din haosul in care sunt votate sau nu proiectele din consiliu.
  • altele 🙂