Veste buna apropo de poligon :)


SHARE daca iti place!

smile

Vestea buna nr. 1.

Poligonul jandarmilor este la reomologat. Se estimeaza ca in toamna asta o sa iasa noua documentatie pentru ei. Vor putea sa traga doar cu arme de calibru mic, iar zona de protectie nu se va mai intinde pana la Ploiesti Zona de Centura, ci pana la limita padurii.

Acest lucru va insemna ca nu vor mai fi probleme cu cei care vor sa construiasca in zona conului de tragere, precum cei cateva mii de oameni care deja traiesc acolo de ani de zile.

Evident insa, domnii jandarmi nu dau nimic in scris apropo de aceasta modificare, ci informatia este doar pe surse.

Multumiri aici Dianei Mitu (vicepresedinta Asociatiei noastre) si comitetului de proprietari care s-au dus cu jalba’n protap pe la Primarie/Jandarmerie/MAI/… sa rezolve acest aspect foarte important.

Vestea buna nr 2.

Deja se construieste cu aplomb in zona. Unul dintre membrii asociatiei va finaliza in curand 12 case pe Agatului – detalii pe www.anavia.ro

Later edit. Se pare ca jandarmii merg pe 2 planuri, din pacate. Ei si-au certificat poligonul in 2008 spunand ca in zone NU sunt case, ca este un teren parasit, al unui fost CAP, lucru evident neadevarat

Cum arata terenul in 2005 (verificabil pe Google Earth) – cu 3 ani inainte sa se obtina omologarea poligonului

(si sa nu uitam ca intre 2005-2008 a fost boom economic si a crescut numarul constructiilor in zona)

2005 constructiiCum arata terenul in 2015 (tot via Google Earth)

2015 constructii

Comentarii

comments

Filed under: Articole

Comments

 1. Gabi Simion spune:

  Vestile bune sunt cam rare, dar oricand binevenite ! La mai multe !!

 2. Odai spune:

  Super veste! Daca domnii jandarmi nu prea dau nimic in scris de la care sa reluam presiunile asupra primariei pentru asfaltare, iluminat public, utilitati, etc. vin cu o sugestie: daca ne-am putea aduna intr-un numar vizibil as putea face demersuri la o Tv pentru un reportaj …

 3. Cristina spune:

  In urma mailului referitor la cererea Jandarmeriei de anulare a PUZ-ului pt zona de nord, am cautat si am gasit pe internet o info care face referire la strazile care se afla in auto-intitulata zona de protectie a poligonului de trageri:
  – Sos. Odai intre nr. 155-363
  – Piscul Lung
  – Piscul Corbului
  – Piscul Cerbului
  – Piscul Reghiului (partial)
  – Piscul Nou (partial)
  – Drumul Opalului
  – Drumul Agatului (nr. fara sot)
  – Drumul Stegarului (partial)

  • Cirease spune:

   Regula jocului este in curte la Jandarmerie….zona este mai extinsa, cuprinde acum si drumul Muntele Gaina

  • Adrian spune:

   Se poate link,pls?

  • Valentin spune:

   Nu stiu daca a observat cineva, dar culmea e ca in preambulul HCGMB cu PUZ-ul contestat apare ca Ministerul Administratiei si Internelor – Inspectoratul General al Jandarmeriei Romane si-a dat avizul nr. 169.673/09.03.2010 asupra acestui PUZ. De altfel, acolo apar avize de la o groaza de institutii: MApN, SRI, STS etc.
   Acuma, nu stim daca avizul IGJR a fost dat asupra aceleiasi forme a PUZ-ului cu cea aprobata prin HCGMB (pentru legalitatea HCGMB, eu asa sper) si nu stim daca acel aviz a fost favorabil, sau favorabil cu propuneri si observatii ori negativ, pt ca in HCGMB contestat nu se precizeaza acest aspect.

 4. Mihaela spune:

  Buna ziua,
  in prezent se afla in dezbatere publica pe site-ul MAI un proiect de modificare a Legii 132/1997 privind rechizitiile publice. La articolul 5 din aceasta lege, se specifica ca pot fi supuse rechizitiei inclusiv terenurile. Nota de fundamentare la modificarile propuse face referire, de mai multe ori, la restrangerea dreptului de propietate a persoanelor fizice pe motiv de efectuare a antrenamentelor, etc. in vederea cresterii capacitatii de aparare. Poate cineva dintre membrii asociatiei sa spuna daca acest proiect de lege afecteaza in vreun fel pe cei aflati in zona de siguranta a poligonului? Si daca da, cum? Multumesc mult.

 5. Valentin spune:

  Buna ziua.
  Nu afecteaza in nici un fel in acest stadiu de proiect, de altfel este irelevant sa-l analizam pana nu ajunge oficial in Parlament, unde poate suferi o tona de modificari.

 6. Mihaela spune:

  Buna ziua,
  pentru ca s-a facut o referire la un HCGMB referitoare la contestarea PUZ, puteti va rog sa dati mai multe detalii? Respectiv din ce an este actul administrativ si subiectul contestarii?

  Multumesc mult.

 7. Vasile spune:

  Sincer nu inteleg pe deplin petitia cu zona de relocare a poligonului. A fost acolo inainte de orice constructie si logic ar fi nici sa nu se dea autorizatie de constructie in continuare. Zona aia de siguranta nu este data degeaba. Jandarmii trebuie la randul lor sa isi faca pregatirea. Pamant construibil exista, nu trebuie luat cel al institutiilor care pana la urma se ocupa cu protejarea populatiei. Cum ar fi sa ne relocam toti cu serviciul ca se vor constructii asa pur si simplu. Si oricum terenul preluat nu mai este dat inapoi, cel putin nu tot. Relocarea unui poligon impune foarte multe, in primul rand ca toate formele de relief si anexele sunt bine gandite, ma refer la paduri, dealuri, berme de pamant. Exista zgomot, ricoseuri, explozii si fara acestea si zonele de siguranta, este periculos.

  • Diana spune:

   Domnule Vasile vreau sa va donez terenul meu din zona de siguranta sa va faceti dv o vila ca eu nu pot sa construiesc pt ca mi-a fost furata folosinta exact de institutia care trebuie sa ma apere de hoti. Hadeti veniti si scapati-ma de taxe si impozite pe care le platesc in zadar de 20 de ani.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *